Podstawą budowy każdego obiektu architektonicznego jest jego projekt. Od jakości projektu zależy to, jakiej jakości będzie architektura. Od projektu będzie zależeć zarówno jej funkcjonalność, jak i estetyka. Dlatego też tak bardzo ważne jest, aby wykonawstwem projektu zajął się dobry architekt, który będzie w stanie dobrze wykonać wszystkie jego kluczowe aspekty, a także detale w pełni profesjonalnie, zapewniając wysoką jakość projektu

Projekt powinien uwzględniać wszystkie najważniejsze cechy obiektu, ale ważna jest tu również dobra współpraca architekta ze zlecającym wykonanie projektu, aby można było dopasować projekt do oczekiwań, w tym także dokonać ewentualnych zmian, jeśli nowe koncepcje pojawią się na etapie tworzenia projektu. Dzięki temu przyszła architektura będzie dokładnie taka, jakiej oczekiwał zleceniodawca.

Dobra pracowania projektowa będzie dysponować nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu projektowania, w tym komputerowymi programami wspomagającymi projektowania, dzięki czemu projekt zostanie wykonany szybko i łatwe będzie jego bieżące modyfikowanie w razie potrzeb. Solidnie wykonana architektura to w dużej mierze solidnie wykonany projekt.