Mieszkanie czy dom?

Dom czy mieszkanie? takie pytanie zadajemy sobie, gdy podejmujemy decyzję o przeprowadzce.

Mieszkania w blokach mają swoje zalety i wady. Zalet jest kilka i są one dość istotne, ponieważ nie absorbują naszego czasu. Dotyczy to prac porządkowych. Większością koniecznych prac wokół bloków i w samym budynku zajmuje się bowiem administracja. Jeżeli chodzi o samo mieszkanie, to tu też można zauważyć pozytywy; przykładem może być centralne ogrzewanie – nie trzeba się troszczyć o zapewnienie sobie opału w zimie – odkręcamy kaloryfer i ciepło płynie. Inny przykład to bliskość sąsiedzka – co prawda ta bliskość bywa jednocześnie wadą w pewnych sytuacjach – ale dobrzy sąsiedzi bywają bardzo pomocni w momentach kryzysowych.

Jednak najlepszym wyjściem, szczególnie dla rodziny, jest zamieszkanie w domu wolno stojącym, który daje szerokie możliwości bytowe. Poza tym możliwość uprawy własnego ogrodu to dodatkowy atut posiadania własnego domu stojącego na działce.
Budownictwo jednorodzinne jest coraz bardziej aprobowane. Domy stawiane z gotowych elementów, można zbudować w krótkim czasie. Ceny tych domów również nie są specjalne wygórowane, oczywiście w zależności od projektu. Często projektowane są całe osiedla domów, które skupione na jednym terenie tworzą jakby miniaturowe miasto ze szkołami, sklepami, parkami, placami zabaw i wieloma innymi potrzebnymi obiektami.

W każdym województwie można zauważyć takie osiedla, lecz zaawansowane budownictwo jednorodzinne zachodniopomorskie ma dodatkowe atuty w postaci bliskości Morza Bałtyckiego, jezior, lasów przy linii brzegowej oraz szczególnie korzystnego mikroklimatu nadmorskiego.
Te wszystkie czynniki sprawiają, że wybierając dom do zamieszkania, budownictwo jednorodzinne w Zachodniopomorskiem cieszy się dużą popularnością.