Cynkowanie jest jedną z ważniejszych prac dla całej branży budowlanej i różnych gałęzi przemysłu samochodowego. Wykonuje się je bowiem na wielu odmiennych przedmiotach, zwiększając tym sposobem ich trwałość i użyteczność.

Cynkowaniem określa się taką pracę, która polega na nanoszeniu na powierzchnię wyrobów specjalnej i odpowiednio dobranej warstwy cynku. Najczęściej jest ona cienka, ponieważ to nie od jej grubości zależy jej użyteczność. Istnieją różne metody tej pracy, wśród których występuje Cynkowanie galwaniczne, najpopularniejsze cynkowanie proszkowe czy nawet cynkowanie proszkowe. Są one wykorzystywane w tym samym celu, w celu zapewnienia ochrony konkretnym przedmiotom, jednak działają na innej podstawie i w inny sposób się je przeprowadza.

Oczywiście przedstawiciele branży budowlanej czy branży samochodowej powinni wiedzieć wszystko na temat tych paru metod cynkowania. Jeśli wreszcie nauczą się wykorzystywać je wszystkie, będą świadczyć o wiele lepsze i bardziej profesjonalne usługi.