Wiele towarów jakie współcześnie można zakupić w sklepach zachwyca misternie zaprojektowanym, estetycznym opakowaniem. Istotnym jest aby opakowanie zdobiło produkt, było do niego pięknym dodatkiem oraz przyciągało wzrok konsumenta, dlatego firmy prześcigają się w projektach opakowań.
Kolejnym krokiem do stworzenia małego arcydzieła jest przesłanie projektu do odpowiedniego producenta, a ten przy użyciu najbardziej adekwatnego tworzywa stworzy prototyp i wyprodukuje w późniejszym terminie całą linię. Do produkcji opakowań z plastiku konieczne są granulaty tworzyw sztucznych, które po wymieszaniu, podgrzaniu i odpowiednim uformowaniu dają w efekcie wymagane opakowanie. Niezbędnym do celów produkcyjnych jest także dodanie do tworzywa odpowiedniego, dopasowanego do danej mieszanki barwnika, bez którego kolor tworzywa będzie jednolity.
Stworzenie pięknego, oryginalnego opakowania nie jest jednak proste i czasem wymaga wielu prób i błędów, aby osiągnąć na końcu upragniony przez zamawiającego efekt.