Płytki łazienkowe są ozdobą i funkcjonalną inwestycją na wiele długich lat. Przy wyborze odpowiednich płytek należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów i parametrów. Bardzo istotna jest ich nasiąkliwość i antypoślizgowość, ponieważ te parametry decydują o ich trwałości i bezpieczeństwie.

Płytki można podzielić na płytki podłogowe i płytki ścienne. Ich ogromną zaletą jest możliwość usuwania brudu za pomocą chemicznych płynów, jednak powinny one być wtedy dodatkowo odporne na działanie kwasów i zasad. Płytki zazwyczaj posiadają klasy ścieralności, dlatego też jeżeli nie będzie ono podatne zbytnio na ścieranie wystarczy już wybór I klasy ścieralności. Wzory i cena płytek jest bardzo zróżnicowana, wszystko jest uzależnione od technicznych parametrów tego typu płytek. Nasiąkliwość zazwyczaj podawana jest w procentach, mniejsza wartość sugeruje niską nasiąkliwość i właśnie takie płytki są najlepszym wyborem.

Antypoślizgowość oznaczana jest symbolami od R9 do R13, czym wyższa wartość tego wskaźnika tym mniej śliskie będą płytki. Płytki podłogowe powinny być szczególnie zabezpieczone specjalnym impregnatem i żłobieniami, ponieważ bardzo łatwo doznać kontuzji upadając na takiej powierzchni. Płytki szkliwione są bardzo śliskie, dlatego w żadnym wypadku nie powinny być używane w łazienkach. Płytki ścienne przeznaczone są na ściany, dlatego nie można ich układać na podłodze. Są one dużo bardziej podatne na uderzenia, ścieranie i uszkodzenia, a do tego jeszcze bardzo śliskie. W łazienka bardzo szybko zwiększa się wilgoć, dlatego istotnym elementem kładzenia płytek jest ich specjalna ochrona przed wilgocią, a co z tym idzie wszystkie materiały powinny być wodoodporne.

Płytki łazienkowe najczęściej wybierane przez konsumentów to gresy, ponieważ są one pokryte szkliwem i są retyfikowane, a co najważniejsze są antypoślizgowe. Mają bardzo niski poziom nasiąkliwości i są ogromnie odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Są one również dostępne w wielu wzorach i kolorach. Dlatego wybierając płytki ścienne i podłogowe należy kierować się kwestią zastosowania a nie upodobań estetycznych.